Dzisiaj uzupełniane przez wykonawców dokumenty muszą potwierdzać spełnienie warunków na dzień wyznaczony przez zamawiającego na uzupełnienie. Po wejściu w życie nowelizacji to się zmieni. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 26 ust. 3 prawa zamówień publicznych dokumenty złożone w wyniku wezwania zamawiającego będą musiały potwierdzać spełnianie warunków udziału w postępowaniu lub spełnianie przez dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego w dniu, w którym upłynął termin na składanie odpowiednio wniosków lub ofert. Data ich wystawienia nie będzie mieć znaczenia.
[srodtytul]Z datą wystawienia[/srodtytul]
Regulacja ta budzi poważne wątpliwości co do spójności systemu prawa. Jeżeli wykonawca nie będzie posiadał dokumentu wystawianego przez odpowiedni organ w dacie składania ofert, to w wielu sytuacjach nie będzie mógł skorzystać z instytucji uzupełniania. Nie jest bowiem możliwe lub jest bardzo utrudnione uzyskanie dokumentu, który, choć wystawiony po dniu, w którym upłynął termin składania ofert lub wniosków, potwierdza stan na dzień wcześniejszy.
[ramka][b]Przykład 1 [/b]
Zgodnie z art. 306a ordynacji podatkowej (podstawa wydawania zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami) organ wydaje zaświadczenie, które potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania. Nie wyda więc zaświadczenia odzwierciedlającego stan na datę wcześniejszą. [/ramka]