Zasadą przyjętą w procesie legislacyjnym jest zakaz retroakcji, co oznacza, że prawo nie powinno działać wstecz. W praktyce oznacza to, że działania podmiotów stosujących dany akt prawny mogą być oceniane w odniesieniu do norm, jakie obowiązywały w chwili dokonywania czynności. Zasada ta nie ma jednak charakteru bezwzględnego, ustawodawca niekiedy odstępuje od niej, jeżeli okoliczności (ewentualne korzyści) za tym przemawiają.
Na takie właśnie odstąpienie zdecydował się parlament, wprowadzając w art. 4 przepisy przejściowe do nowelizacji pzp. Odmiennie od dotychczasowej praktyki część zmian zdecydowano się wprowadzić z chwilą wejścia w życie ustawy nowelizującej (czyli 24 października).
[srodtytul]Wyjątki od reguły[/srodtytul]
Zasadą ogólną pozostało stosowanie przepisów dotychczasowych do postępowań wszczętych przed dniem wejścia w życie nowelizacji (art. 4 ust. 1 ustawy). Jednak przewidziano kilka bardzo istotnych wyjątków. Od dnia wejścia w życie nowelizacji, nawet w postępowaniach już trwających (ogłoszonych wcześniej) stosuje się znowelizowane przepisy dotyczące (art. 4 ust. 1 i 2):
- zmiany ogłoszeń,