[b]Tak wynika z wyroku Krajowej Izby Odwoławczej w wyroku z 21 listopada 2008 r.(sygn. UZP/KIO 1260/08).[/b]
Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Gdańsku ogłosił przetarg na adaptację budynku magazynowego na pomieszczenia dla aresztantów. Jednym z kryteriów oceny ofert był termin wykonania zamówienia. Jednocześnie jednak, jak wynikało ze specyfikacji od momentu zakończenia stanu surowego do położenia tynków powinno upłynąć 4 do 6 miesięcy. Wiązało się to z osiadaniem i kurczeniem się murów. Firmy, które złożyły oferty w tym przetargu, proponowały termin od 8 do 10 miesięcy, ale jednak zobowiązała się do wykonania zlecenia w ciągu 4 miesięcy. Jej oferta uzyskała największą ilość punktów i została wybrana.
Zaprotestował przeciwko temu konkurencyjny przedsiębiorca. Przekonywał, że realizacja zamówienia w tak krótkim czasie jest niemożliwa. Zwrócił uwagę, że znaczna część prac będzie realizowana zimą. A przy ujemnych temperaturach, co również wynikało ze specyfikacji, niektórych robót nie będzie można wykonać. Na dowód tego wykonawca złożył opinię ekspercką. - Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nie jest możliwe wykonanie w okresie listopad-grudzień przedmiotowego zamówienia - napisali jej autorzy.
Spór trafił do Krajowej Izby Odwoławczej. A ta stwierdziła, że [b]zaoferowane świadczenie jest niemożliwe do spełnienia[/b]. Zgodnie zaś z art. 387 § 1 kodeksu cywilnego [b]umowa o świadczenie niemożliwe jest nieważna[/b].
Skład orzekający zwrócił m.in. uwagę, że specyfikacja zakładała, że do wykonania tynków można przystąpić dopiero po 4-6 miesiącach od zakończenia stanu surowego.