[b]Tak.[/b] Nauczyciel powinien otrzymać trzynastkę. Jej wysokość zostanie jednak obliczona z pominięciem wynagrodzenia wypłaconego za czas urlopu dla poratowania zdrowia.
Nauczyciel nie musi przepracować pełnego roku, by otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne. Nie musi mieć też na koncie minimalnego sześciomiesięcznego zakładowego stażu pracy (praca u jednego pracodawcy w danym roku kalendarzowym). Bo korzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia zwalania go z tego obowiązku. Pozwala na to art. 2 ust. 3 pkt 6 lit. b) [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=75875]ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.[/link], dalej ustawa o trzynastkach). Dzięki niemu nauczyciel z pytania uzyskał prawo do trzynastej pensji za pracę w 2008 r. w okresach 1 – 27 stycznia i wrzesień – grudzień.
Przy ustalaniu wysokości trzynastki nie uwzględnia się wynagrodzenia, jakie nauczyciel otrzymał w czasie urlopu zdrowotnego. Takie stanowisko zajął[b] Sąd Najwyższy w uchwale z 10 października 2000 r. (III ZP 22/00)[/b]. Pomijamy je zatem. Bierzemy natomiast pod uwagę – zgodnie z art. 4 ustawy o trzynastkach – wynagrodzenie:
- i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (w przypadku nauczycieli patrz § 1 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=161981]rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 26 stycznia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli, DzU nr 71, poz. 737 ze zm.[/link]),
- za urlop wypoczynkowy oraz