Wynika to z nowelizacji ustawy z 21 listopada 2008 o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm., dalej ustawa), która weszła w życie 26 listopada.
Wprowadziła ona np. obowiązek podawania już na etapie ogłoszenia o naborze warunków pracy na danym stanowisku. Dzięki temu niepełnosprawnym łatwiej ocenić, czy sprostają przyszłym zadaniom.
Wolny etat
Sformalizowana procedura naboru do pracy w jednostce samorządowej dotyczy tylko zatrudnienia na wolnym stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym. W pozostałych przypadkach, np. przy zaangażowaniu pracowników pomocniczych lub obsługi, stosuje się ogólne zasady. Nie są one objęte bezpośrednimi ustawowymi „wyznacznikami postępowania” w zakresie poszczególnych etapów rekrutacji - patrz tabelka.
Art. 12 ustawy definiuje wolne stanowisko urzędnicze, w tym kierownicze. To takie, na które, zgodnie z ustawą albo w drodze porozumienia, nie przeniesiono pracownika samorządowego danej jednostki lub na które nie został przeniesiony inny pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym, mający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku lub nie został przeprowadzony na to stanowisko nabór albo na którym mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik. To rozbudowane określenie wymaga pewnego wytłumaczenia.
Wolnym stanowiskiem urzędniczym jest zatem to, na którym nie został zatrudniony pracownik w wyniku przeniesienia: