Fakt przynależności do wspólnoty samorządowej a skarga na przetarg

Interes prawny do wniesienia skargi do sądu administracyjnego można wywodzić także z faktu przynależności do danej wspólnoty samorządowej.

Publikacja: 04.02.2013 09:22

Rozstrzyga o tym m.in. szczególna norma art. 48 ustawy o samorządzie gminnym (usg).

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I OSK 1591 -1592/12), uchylając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy i przekazując sprawę do ponownego rozpoznania.

Początek dało jej zarządzenie burmistrza Gniewkowa o przeznaczeniu do sprzedaży 46 ha, podzielonych na kilkadziesiąt działek rolnych w sołectwie Kijewo. Waldemar Bednarski, sołtys Kijewa, zaskarżył zarządzenie do WSA w imieniu własnym, jako mieszkaniec sołectwa.

– Zarządzenie zmierza do uszczuplenia dotychczasowego prawa do korzystania przez mieszkańców sołectwa z tej ziemi – mówił podczas rozprawy w NSA.

W skardze zwracał uwagę, że art. 48 ust. 2 i 3 usg gwarantuje, że wszystkie przysługujące dotychczas mieszkańcom wsi prawa własności, użytkowania lub inne prawa rzeczowe i majątkowe pozostają nienaruszone. Na sprzedaż nieruchomości konieczna jest więc zgoda zebrania wiejskiego. Zebranie takiej zgody nie udzieliło.

W przekonaniu burmistrza Gniewkowa Waldemar Bednarski nie wykazał interesu prawnego do zaskarżenia zarządzenia o sprzedaży ziemi. Zgoda zebrania wiejskiego na sprzedaż nieruchomości nie była wymagana, gdyż z dniem 27 maja 1990 r. dawne grunty gromadzkie stały się gruntami gminnymi.

– Interes mieszkańców sołectwa, chroniony w art. 48 usg, nie może być sumą interesów jego poszczególnych członków – podkreślał w NSA radca prawny Bartosz Rakoczy, reprezentujący burmistrza. –Działanie, które nie uszczupla praw majątkowych sołectwa, nie wymaga zgody zebrania wiejskiego.

Sprawa trafiła do NSA w wyniku skargi kasacyjnej Waldemara Bednarskiego. WSA w Bydgoszczy podzielił bowiem argumentację burmistrza o braku interesu prawnego do zaskarżenia zarządzenia.   NSA był jednak innego zdania.

Sędzia Janusz Furmanek przypomniał, że zgodnie ze szczególną normą art. 48 ust. 2 i 3 usg, który gwarantuje mieszkańcom wsi zachowanie wszystkich praw własnościowych przysługujących dotychczas mieszkańcom wsi, rada gminy nie może ich uszczuplić bez zgody zebrania wiejskiego. O tym, czy dana nieruchomość może być przeznaczona do sprzedaży, decydują więc mieszkańcy jako należący do społeczności wiejskiej oraz jako indywidualni członkowie zebrania wiejskiego, wyrażającego opinię na ten temat. Z tego właśnie można wywodzić interes prawny do zaskarżenia zarządzenia burmistrza.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem