W.O. zwrócił się do Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu o udostępnienie informacji dotyczącej kształtowania się w latach 2010-2013 wysokości zasadniczych wynagrodzeń Prezesa oraz pozostałych etatowych członków Kolegium Izby oraz wysokości nagród przyznanym tym osobom w tym okresie wraz z uzasadnieniem powodów ich przyznania.
Prezes RIO w Opolu poinformował mężczyznę o zasadach na podstawie, których wylicza się wynagrodzenie jego oraz etatowych członków kolegium. W wyniku wymiany pism Prezes RIO podał także, iż wysokość nagród kształtowała się w przedziale kwot od 1,8 tys. zł w 2011 r. do 5,9 tys. zł w 2010 r. Wyjaśnił również, że obowiązujące przepisy nie wymagają od pracodawcy pisemnego uzasadniania przyznanych nagród, stąd niemożliwe było dołączenie uzasadnień przyznania tego rodzaju nagród.
Taka odpowiedź niezadowoliła jednak W.O., który wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu skargę na bezczynność Prezesa RIO. Wywodził, że skarga jest uzasadniona, albowiem Regionalna Izba Obrachunkowa, jak organ administracji publicznej posiadający w pełni informację objętą wnioskiem, ograniczając się do wskazania obowiązujących przepisów oraz ogólnych kwot niepowiązanych z poszczególnymi osobami i konkretnymi datami, nie udzielił informacji publicznej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu przyznał mężczyźnie rację. W wyroku z 27 czerwca 2013 r. (sygn. akt II SAB/Op 33/13) stwierdził, iż informacja o wydatkach Regionalnej Izby Obrachunkowej, w tym wysokości wydatków na wynagrodzenia pracowników jest informacją publiczną o majątku publicznym. – Informacją publiczną jest zatem również informacja o wysokości środków finansowych przeznaczonych na nagrody, w tym również o charakterze uznaniowym – wskazał sąd.
Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej został zobowiązany do rozpatrzenia wniosku W.O. w zakresie podania wysokości oraz dat przyznawania etatowym członkom Kolegium nagród uznaniowych w okresie od 1 stycznia 2010 r. do kwietnia 2013 r.