Systemowy przegląd prawa samorządowego jest potrzebny. Świadczy o tym ekspercki Raport o stanie samorządności terytorialnej w Polsce zwany „raportem Hausnera", a także Ocena sytuacji samorządów lokalnych opracowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Dowodem na to są także analizy sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego.
Więcej samodzielności
W ocenie prof. Jerzego Regulskiego z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej kluczową sprawą jest przywrócenie należytego miejsca zapisanej w Konstytucji klauzuli generalnej, zgodnie z którą samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne niezastrzeżone przez konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych. Zasada ta nie jest szanowana przez organy nadzorujące gminy czy powiaty, ani przez sądownictwo administracyjne i organy nadzoru.
– System stanowienia prawa, który dopuszcza, aby ustawami regulować sposób wykonywania zadań własnych przez jednostki samorządu terytorialnego, jest zaprzeczeniem samorządności. To trzeba zmienić przede wszystkim – dodaje prof. Regulski.
2479 - liczba gmin w Polce
Jednym z głównych problemów, z jakimi boryka się obecnie samorząd terytorialny, jest nadmiar regulacji prawnych określających co i w jaki sposób gmina czy powiat powinny robić. – Bezrobociem nie musi zajmować się urząd pracy, a pomocą społeczną inna wyodrębniona jednostka gminy - mówi Stanisław Trzyna, ekspert Forum Od-nowa.