Lokale wchodzące do mieszkaniowego zasobu gminy mogą być wynajmowane. W pewnych sytuacjach powstaje jednak konieczność, by stosunek najmu został przerwany z powodu leżącego po stronie najemcy. Ustawa o ochronie praw lokatorów do przyczyn wypowiedzenia przez gminę umowy najmu lokalu mieszkalnego zalicza:
- ?używanie lokalu przez najemcę (pomimo pisemnego upomnienia) w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem, zaniedbywanie obowiązków, dopuszczenie do powstania szkód, niszczenie przez najemcę urządzeń przeznaczonych do wspólnego korzystania przez mieszkańców, a także wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu,
- ?zwłokę z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu za co najmniej trzy pełne okresy płatności,
- ?podnajęcie lokalu lub oddanie go osobie trzeciej do bezpłatnego używania bez zgody gminy.
W każdym z tych przypadków można wskazać na pewną winę ze strony najemcy: nieprawidłowe zachowania, brak płatności czy też rażące naruszanie postanowień umowy. W pierwszym przypadku gmina musi liczyć się z tym, że okoliczności, które będą podstawą wypowiedzenia umowy, mogą być czasem trudne do wykazania – zwłaszcza przed sądem. Przykładem może tu być chociażby wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu. Niezbędni tu będą świadkowie – zazwyczaj sąsiedzi. Z kolei, gdy przyczyną wypowiedzenia umowy ma być dopuszczenie przez najemcę do powstania szkód w budynku, to potrzebny może być biegły potwierdzający wystąpienie szkód i związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy ich wystąpieniem a działaniem.