Rada Legislacyjna ma zastrzeżenia do projektu nowelizacji ustawy – Prawo konsularne, nad którym pracuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Projekt zakłada, że minister spraw zagranicznych będzie mógł powierzyć konsulowi honorowemu sporządzanie i poświadczanie wypisów, odpisów, wyciągów i kopii dokumentów czy poświadczanie własnoręczności podpisów. Wykonywanie tych czynności następowałoby w uzasadnionych wypadkach, jeśli na wniosek szefa MSZ minister sprawiedliwości wyda odpowiednie upoważnienie.

Radzie Legislacyjnej (organ opiniodawczy prezesa Rady Ministrów) nie podoba się, że za te czynności konsul honorowy miałby pobierać opłaty, które nie będą stanowić dochodu budżetu państwa. Trafią one do kieszeni konsula.

Propozycja ta – zdaniem Rady Legislacyjnej – opiera się na upoważnieniu do pełnienia funkcji publicznych w interesie prywatnym. Sprawia wrażenie, że planuje się uczynić z funkcji konsula zajęcie zarobkowe, co jest sprzeczne z tą funkcją – podkreśla Rada.

Pozytywnie odnosi się ona natomiast do wymienienia w ustawie sytuacji, w których obywatele polscy będą mogli liczyć na pomoc za granicą. Projekt wskazuje konkretne wypadki, w jakich uzyskają wsparcie konsularne. Tak będzie m.in. wówczas, gdy ciężko zachorują bądź trafią do aresztu.

etap legislacyjny uzgodnienia międzyresortowe