– Jak obliczyć wynagrodzenie za godziny nadliczbowe pracownika samorządowego wynagradzanego stałą stawką miesięczną i dodatkiem stażowym? Czy oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje mu też dodatek za te nadgodziny? – pyta czytelnik.
Nie. Wynagrodzenie za takie godziny liczymy od całego otrzymywanego przez pracownika samorządowego wynagrodzenia (wraz z dodatkami, w tym stażowym). Nie doliczamy mu jednak do wynagrodzenia dodatku za te nadgodziny, o którym mowa w kodeksie pracy.
Własny wybór
Z art. 42 ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych wynika, że pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze. Z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.
Należy również dodać, że to wynagrodzenie obejmuje zarówno pensję zasadniczą, jak i inne składniki, które pracownik otrzymuje regularnie, i to bez względu na ich nazwę. To powszechne stanowisko orzecznictwa (por. wyrok Sądu Najwyższego z 30 grudnia 1986 r., III PZP 42/86). W konsekwencji przy obliczeniu wynagrodzenia trzeba uwzględnić m.in. dodatek stażowy czy funkcyjny.
Wyczerpująca regulacja
Co jednak istotne, art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych reguluje w sposób wyczerpujący świadczenia, które może dostać pracownik samorządowy za pracę w nadgodzinach. Nie przewiduje on wypłaty dodatków do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, o których stanowi art. 1511 kodeksu pracy.