Służba cywilna i samorząd: nowe zasady zatrudniania

Od 22 lutego 2016 r. angażując pracowników na umowy terminowe, kierownik jednostki samorządu terytorialnego i dyrektor generalny urzędu muszą stosować znowelizowane przepisy.

Aktualizacja: 17.12.2015 08:02 Publikacja: 17.12.2015 06:30

Foto: 123RF

22 lutego 2016 r. wejdą w życie przepisy kodeksu pracy dotyczące m.in. rodzajów umów o pracę, zawierania umów o pracę na czas określony oraz wypowiadania umów >patrz ramka. Obejmą one także pracowników, których stosunki pracy regulują tzw. pragmatyki służbowe.

Zgodnie z art. 43 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1202 ze zm.) oraz art. 9 ust. 1 ustawy z 21 listopada o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1111 ze zm.) do pracowników samorządowych oraz służby cywilnej w sprawach dotyczących stosunku pracy nieuregulowanych w tych ustawach stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy. Pragmatyki określają zasady zawierania umów o pracę z pracownikami samorządowymi oraz służby cywilnej i dlatego zmiany wprowadzane w kodeksie będą miały znaczenie dla regulacji związanych ze stosunkami pracy tych grup zawodowych.

Pozostało 80% artykułu
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów