Reklama

Niedające się usunąć wątpliwości trzeba rozstrzygać na korzyść strony

Po zmianach wprowadzonych w procedurze administracyjnej od 1 czerwca, w sytuacji, gdy przedmiotem sprawy jest nałożenie na stronę obowiązku bądź odebranie jej uprawnienia, a istnieją wątpliwości co do treści przepisów, trzeba rozstrzygać te wątpliwości na korzyść strony. Dotyczy to także niedających się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego.

Publikacja: 11.07.2017 05:00

Niedające się usunąć wątpliwości trzeba rozstrzygać na korzyść strony

Foto: Fotolia

- Przedsiębiorcy, któremu udzielono zezwolenia na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych, wójt chce cofnąć to zezwolenie z powodu sprzedaży alkoholu osobie nietrzeźwej. Przedsiębiorca jest jednak zdania, że w tej sprawie są wątpliwości co do stanu faktycznego. Czy wójt powinien uwzględnić te wątpliwości na korzyść strony?

Zgodnie z nowymi przepisami, na korzyść strony rozstrzyga się tylko te wątpliwości, których nie można usunąć. Wynika to ze zmian w kodeksie postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.), wprowadzonych ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja). Nowelizacja weszła w życie 1 czerwca 2017 r. Do postępowań administracyjnych wszczętych i niezakończonych przed tą datą ostateczną decyzją lub postanowieniem stosuje się jednak przepisy k.p.a. w dotychczasowym brzmieniu. Wyjątek przewidziano tylko dla nowych regulacji o mediacji, które stosuje się także do postępowań wszczętych przed 1 czerwca.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Prawnicy
Ile zarabiają i czego się boją przyszli prawnicy. Raport ELSA o studentach prawa
Sądy i trybunały
Jest wniosek sędziów Trybunału Stanu. Chodzi o sprawę Małgorzaty Manowskiej
Dobra osobiste
„Obcieram i idę dalej”. Prof. Andrzej Zoll odpowiedział Jarosławowi Kaczyńskiemu
Prawo karne
Przywłaszczył pocięte drewno. Sąd Najwyższy: to nie kradzież drzewa
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Reklama
Reklama