Reklama
Rozwiń

KRS: czy w ogóle otwierać obrady nowej Rady

19 marca 2018 r. z Sejmu został wycofany projekt nowelizacji ustawy o KRS zawierający propozycję uprawnienia prezesa Trybunału Konstytucyjnego do zwołania pierwszego posiedzenia Rady zamiast pierwszego prezesa SN.

Publikacja: 01.04.2018 14:06

KRS: czy w ogóle otwierać obrady nowej Rady

Foto: 123RF

Padło pytanie o argumenty za i przeciw. Abstrahując od tego, że jest to dziś pytanie nieaktualne, chociaż można też spodziewać się szybkiego powrotu wspomnianej inicjatywy nowelizacyjnej i błyskawicznej akcji legislacyjnej, czego świadkami już niejednokrotnie, w wykonaniu różnych opcji politycznych, byliśmy, należy stwierdzić swego rodzaju pułapkę zawartą w przytoczonej kwestii: za i przeciw proponowanemu rozwiązaniu. W pierwszej kolejności należy poszukiwać odpowiedzi na zasadnicze pytanie o obecny skład KRS i rolę w wymiarze sprawiedliwości będącym jedną z władz w demokratycznym państwie prawnym. Pytanie o podmiot zwołujący pierwsze posiedzenie Rady jest wtórne. Czyż nie zastanawia, że dotychczas takie zagadnienie nie istniało? W KRS, tak jak obecnie, zasiadali obok 15 sędziów pierwszy prezes SN, minister sprawiedliwości, prezes NSA, przedstawiciel prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów. Skład KRS liczbowo nie zmienił się, lecz zaszła zmiana jakościowa. Konieczność zaangażowania prezesa TK w działalność KRS wskazuje na nadzwyczajne okoliczności i konieczność załatwienia bieżących potrzeb. Trzeba stanowczo stwierdzić, że dowodzi to zaburzenia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Sprawcy nie uznają swej odpowiedzialności, zapowiadając jego ulepszenie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono