Jak informuje RMF za przyjęciem znowelizowanej ustawy o SN bez poprawek głosowało 52 senatorów, 24 było przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. Wcześniej Izba nie poparła wniosku mniejszości o odrzucenie ustawy w całości.

Sejm uchwalił zmiany w ustawach o ustroju sądów, KRS i SN w ostatni czwartek. Ustawy przewidują m.in., że pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady może zwołać najstarszy wiekiem członek Rady będący sędzią lub sędzią w stanie spoczynku. Przewidziano też procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu: minister sprawiedliwości najpierw zasięgać ma opinii kolegium sądu, a jeśli będzie ona negatywna - zwracać się do KRS. Wiek przejścia w stan spoczynku sędziów kobiet i mężczyzn sędziów został zrównany i wynosi 65 lat. Jednak kobiety będą miały możliwość zakończyć karierę w wieku 60 lat, niezależnie od stażu pracy, na swój wniosek.

Do ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego dodany został przepis mówiący, że "rozstrzygnięcia" TK "podjęte z naruszeniem przepisów" poprzednich ustaw o Trybunale "podlegają ogłoszeniu w odpowiednich dziennikach urzędowych po zarządzeniu ich ogłoszenia przez Prezesa Trybunału Konstytucyjnego lub sędziego pełniącego obowiązki Prezesa Trybunału".