Resort sprawiedliwości pokazał właśnie projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Chce wprowadzić regulacje chroniące informacje niejawne, które mogą się pojawić w takich procesach. Sposób ochrony zaproponowano podobny do obowiązującego od stycznia 2011 r. w sprawach karnych.
Teraz k.p.c. ogranicza się w tej sprawie do stwierdzenia, że jawność rozprawy jest wyłączana, gdy mogą na niej zostać ujawnione okoliczności objęte ochroną informacji niejawnych. Po zmianie, jeżeli zachodzić będzie niebezpieczeństwo ich ujawnienia, przeglądanie akt, sporządzanie odpisów i kopii ma się odbywać z zachowaniem rygorów określonych przez sąd, z uwzględnieniem zasad z rozporządzenia wykonawczego ministra sprawiedliwości oraz z zachowaniem reżimu przewidzianego w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Uwierzytelnione odpisy i kopie dokumentów zawierających takie informacje nie będą wydawane. Nie będą również wydawane zapisy dźwięku ani obrazu i dźwięku z posiedzenia, podczas którego ujawniono informacje niejawne.
Jawność postępowań sądowych jest ważną gwarancją rzetelnego procesu, ale nie wartością absolutną, i może podlegać ograniczeniom zarówno co do kręgu osób, jak i materiałów zawierających informacje niejawne gromadzonych w trakcie procesu – napisano w uzasadnieniu projektu.
Nowe prawo określi też uprawnienia świadków do odmowy zeznań w okolicznościach, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy, np. adwokackiej, dziennikarskiej. Osoby te będą mogły być przesłuchiwane co do faktów objętych tajemnicą, tylko gdy będzie to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości i nie będzie można danej okoliczności ustalić na podstawie innego dowodu. Zwolnienie dziennikarza z tajemnicy nie może oczywiście sięgać do źródła informacji –stanowi projekt.
– Obecnie w sprawie cywilnej świadek mógł odmówić odpowiedzi na pytania, jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej, np. adwokackiej. I, co istotne, sąd cywilny nie mógł zwolnić świadka z zachowania tej tajemnicy – wskazuje adwokat Dariusz Goliński. – Kolejna propozycja umożliwiająca sądowi zwolnienie radcy prawnego z zachowania tajemnicy godzi zatem w fundamenty wykonywania tego zawodu.