Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.08.2018 19:33 Publikacja: 04.08.2018 09:30
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodkowski
Polska Sekcja Międzynarodowej Komisji Prawników zdecydowanie sprzeciwia się destrukcji prawa oraz podporządkowaniu sądownictwa władzy wykonawczej. Zmiany w prawie są sprzeczne z Konstytucją RP, naruszają zasadę trójpodziału władz oraz są istotnym zagrożeniem dla rządów prawa. To np.: siedem ustaw o Trybunale Konstytucyjnym w ciągu 12 miesięcy, zawsze przyjmowanych w trybie pozakonstytucyjnym; wprowadzenie przyjętej także w trybie pozakonstytucyjnym ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, a następnie w takim samym trybie ustawy o trybie wybierania członków KRS; wybór większości członków Rady przez Sejm, mimo że w konstytucji (art. 187) jest mowa o czterech posłach wybieranych do KRS przez tę izbę; zbiorowe usuwanie sędziów Sądu Najwyższego poprzez jawne pogwałcenie konstytucyjnego zakazu usuwania sędziów z urzędów inaczej niż prawomocnym wyrokiem sądu; skrócenie z mocą wsteczną do 65 lat ustawowego wieku przechodzenia ich w stan spoczynku; sprzeczna z konstytucją paraustawowa próba skrócenia kadencji pierwszego prezesa SN oznaczonej przez konstytucję na sześć lat; wprowadzenie do składu SN zgłaszających się dosłownie z ulicy i w żadnej mierze nieprzygotowanych do pełnienia funkcji orzeczniczych w sądzie kasacyjnym ławników wybieranych przez Senat będący emanacją władzy politycznej, co podważa konstytucyjnie gwarantowaną niezawisłość orzeczniczą SN; wprowadzenie instytucji skargi nadzwyczajnej, która godzi w pewność prawa; wprowadzenie dwóch nowych izb do struktury SN, z których żadna nie została pomyślana jako jego merytoryczne wzmocnienie, ale mają zapewnić kontrolę nad orzecznictwem SN, a poprzez nie nad całym wymiarem sprawiedliwości w Polsce.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Zachowek to forma rekompensaty dla osób, które zostały pominięte w testamencie, a jednocześnie jedno z podstawow...
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski wezwał Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do respektow...
Przyłączenie się radców spowodowałoby większy zasięg akcji. Tymczasem radcowie nie tylko się nie przyłączyli, al...
Po prawie 10 latach postępowania grupowego wytoczonego przez kredytobiorców frankowych Sąd Apelacyjny w Łodzi or...
Od wtorku 1 lipca w aplikacji mObywatel można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić utratę lub usz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas