#RZECZoPRAWIE - Robert Grzeszczak: Co dalej z pytaniami SN do Trybunału UE

Ucieszyłem się, że Sąd Najwyższy wreszcie wyszedł ze skorupy wstrzemięźliwości, do czego był zachęcany przez środowiska prawnicze. Żałuję, że stało się to tak późno - mówił w #RZECZoPRAWIE prof. Robert Grzeszczak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Aktualizacja: 10.08.2018 22:57 Publikacja: 10.08.2018 16:20

Robert Grzeszczak

Robert Grzeszczak

Foto: rp.tv.pl

dgk

Gościem programu #RZECZoPRAWIE był Robert Grzeszczak, profesor z Uniwersytetu Warszawskiego. Mówił o pytaniach prejudycjalnych, jakie z Polski trafiają do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Jaki będzie ich los? Co dalej z wymiarem sprawiedliwości i badaniem praworządności w Polsce? - pytała gościa red. Anna Wojda.

- Mamy sytuację, gdy SN zadaje pięć pytań, zaraz potem kolejne. Zapewne sąd może te sprawy połączyć, bo to są takie same procedury prejudycjalne. Czy tak zrobi, to czas pokaże. Muszę  przyznać, że te pięć pytań SN nie jest jakościowo najlepszych. Można mieć pewne zastrzeżenia co do powiązania ze stanem faktycznym, z główną sprawą. Rozumiem, że SN potrzebował pomostu, łącznika z prawem Unii Europejskiej, żeby zapytać o samą sprawę oraz o przepisy, które są do zastosowania w sprawie, czyli dyrektywę antydyskryminacyjną oraz ustawę o SN w zakresie przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Natomiast zapytał hipotetycznie i bardzo ogólnie.  Ale jest taka niepisana zasada, że nie odrzuca się w Trybunale UE pytań Sądów Najwyższych. W efekcie możemy się spodziewać, że TSUE te pięć pytań albo jakoś połączy albo trochę przeformułuje.  Trybunał ma taką formułę: "pytanie sądu krajowego w istocie zmierza do ...".  Natomiast ostatnie, szóste pytanie SN jest bardzo dobrze sformułowane i silnie powiązane z prawem unijnym. Trybunał będzie miała łatwiejsze zadanie przy odpowiedzi.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr