Iustitia: projekt PiS zmusza sędziów do łamania Konstytucji

Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia" opublikowało opinię do przyjętego w piątek przez Sejm projektu zmian w ustawach sędziowskich.

Aktualizacja: 22.12.2019 19:19 Publikacja: 22.12.2019 18:58

Iustitia: projekt PiS zmusza sędziów do łamania Konstytucji

Foto: Adobe Stock

mat

Przyjęta w piątek ustawa przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i zmianę procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Czytaj także:

Sejm przyjął przepisy dyscyplinujące sędziów

Negatywnie nową ustawę zaopiniowało Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia", które od momentu pojawienia się projektu głośno protestuje przeciwko propozycjom PiS.

W podsumowaniu opinii wskazano, że "projekt utrwala dominację organów władzy ustawodawczej i wykonawczej nad organami władzy sądowniczej, co jest sprzeczne z zasadą trójpodziału władzy (art. 10 ust. 1 Konstytucji). Dotyczy to w szczególności sposobu powoływania Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, kolegiów sądów, obsadzania stanowisk sędziowskich".

"Iustitia" ostrzega, że zaproponowane rozwiązania oznaczają całkowite upolitycznienie procesu nominacyjnego, a w konsekwencji brak niezależnego sądownictwa. Z kolei zawarte w projekcie propozycje uderzają wprost w niezawisłość sędziów i niezależność sądów, gdyż stanowią ingerencję w sferę orzeczniczą i naruszają konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy.

- Narzędziem służącym do wpływania na orzecznictwo sądów ma być drakoński system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Propozycje zawarte w projekcie stanowią dopełnienie niezwykle restrykcyjnych przepisów dotyczących postępowania dyscyplinarnego, naruszających prawo do obrony i sprawiedliwego procesu. Rzeczywistym celem projektu jest także zalegalizowanie działań rzeczników dyscyplinarnych, które pozbawione były podstaw prawnych - czytamy w opinii.

"Iustitia" podkreśla, że uchwalenie projektowanej ustawy i nakazanie sędziom stosowania się do niej, będzie oznaczało "zmuszanie sędziów do łamania Konstytucji i traktatów unijnych, a tym samym postępowanie sprzeczne ze ślubowaniem sędziowskim". - Jednocześnie skutkowałoby faktycznym i prawnym wyprowadzeniem Polski z Unii Europejskiej, na co sędziowie nie mogą się zgodzić - dodaje Stowarzyszenie.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo