Czas podjęcia starań o nowy tytuł nie może mieć żadnego znaczenia dla efektu postępowania – brzmi sens uchwały.
Dopiero w środę Sejm odebrał sędziom możliwość awansu poziomego, a już wczoraj głos zabrała w tej sprawie Krajowa Rada Sądownictwa. Rada nie zgadza się na nierówne traktowanie sędziów.
Chodzi o przepis przejściowy uchwalonej właśnie przez posłów noweli do ustawy o ustroju sądów powszechnych. Stanowi on, że [b]sędziowie, którzy rozpoczną całą procedurę związaną z takim awansem (sędzia sądu okręgowego w sądzie rejonowym albo sędzia sądu okręgowego w sądzie apelacyjnym), a nie zdążą jej zakończyć do czasu wejścia w życie noweli, nie dostaną nowych stanowisk.[/b] Mało tego: ich wnioski (bez względu na etap, na jakim się znajdą) pozostaną bez rozpoznania. Rada wskazuje na naruszenie zasady równości. Jej zdaniem tryb i czas rozpoznania wniosku nie może być kryterium różnicującym sytuację prawną sędziów.
– Rozpoczęte postępowania w sprawie tzw. awansu poziomego powinny zostać dokończone, bo wymaga tego zasada demokratycznego państwa prawnego, z której wynika reguła stanowienia prawa w sposób budujący zaufanie obywatela do państwa – napisano w specjalnej uchwale.
Wspomina też o tym, że na skutek uchwalenia przez Sejm noweli bez uzyskania opinii Rady doszło do uchybienia, które może stanowić podstawę do podważenia przez Trybunał Konstytucyjny prawidłowości procesu legislacyjnego.