Reklama
Rozwiń

Postępowanie cywilne: sędzia ma sądzić

Jerzy Kozdroń, przewodniczący komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach

Publikacja: 22.08.2011 04:50

Postępowanie cywilne: sędzia ma sądzić

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Rz: Prace nad nowelą do kodeksu postępowania cywilnego trwały w sumie kilka lat. Mimo że zapowiadano rewolucję, większość odrębnych postępowań pozostała.

Jerzy Kozdroń, przewodniczący komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach:

Prace nad nowelą w samym Sejmie przebiegały dość sprawnie i szybko. Upierałbym się też, że to jednak jedna z największych noweli, a dla procedury cywilnej wręcz fundamentalna, ponieważ zmienia jej filozofię.

Jaka to filozofia?

Przez likwidację odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych, a zwłaszcza złagodzenie tzw. prekluzji, procesy cywilne staną się prostsze, można rzec, przyjaźniejsze dla stron i ich prawników. Jednocześnie wzrasta rola sędziego, który ma być teraz prawdziwym gospodarzem procesu i wykazywać większą aktywność. Poniekąd ma organizować proces i w większym stopniu wpływać na sprawność sądów.

Organizacji sądów dotyczy duża nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, nad którą Sejm zakończył prace także na ostatnim posiedzeniu.

Te dwie fundamentalne i różne ustawy istotnie się uzupełniają. Reforma prawa o ustroju sądów powszechnych odciąży właśnie sędziów (prezesów) od spraw organizacyjnych, co pozwoli im się skupić na sprawie ściśle sądowniczej, na prowadzeniu i zarządzaniu procesem.

Która kwestia wzbudzała największe kontrowersje podczas prac sejmowych?

Być może to nie najważniejsza rzecz, ale dotycząca także modelu procesu cywilnego, dokładniej w sprawach rodzinnych. Posłowie sprzeciwili się mianowicie propozycji rezygnacji z ławników w tych sprawach. Uważamy bowiem, że ten czynnik obywatelski w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości jest cenny, zwłaszcza w sprawach z dużym tzw. ludzkim ładunkiem, dlatego tych sporów nie powinni rozstrzygać tylko profesjonaliści, prawnicy.

Zobacz więcej w serwisie:

Prawnicy, doradcy i biegli

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono