Krajowa Rada Sądownictwa ustaliła swój regulamin

Krajowa Rada Sądownictwa obraduje na posiedzeniach. O tym, ile ich jest, decyduje jej przewodniczący. Minimum to raz na dwa miesiące

Publikacja: 03.09.2011 05:00

Krajowa Rada Sądownictwa ustaliła swój regulamin

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Szczegółowy tryb swojego działania ustaliła sama Krajowa Rada Sądownictwa, podejmując specjalną uchwałę. Jej przepisy (zostały opublikowane w Monitorze Polskim) właśnie wchodzą w życie.

Te przepisy przesądzają, że uchwały rady wymagają głosowania. Stanowiska i opinie podejmowane w innych sprawach niż indywidualne mogą natomiast zostać przyjęte w drodze uzgodnienia.

Kiedy rada podejmuje uchwałę o przedstawieniu prezydentowi wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego, przeprowadza odrębne głosowanie dla każdego kandydata. Za wybranych do przedstawienia uznaje się tych kandydatów, którzy uzyskali kolejno najwięcej głosów spośród osób, które otrzymały ich bezwzględną większość.

Jeśli żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości lub liczba kandydatów, którzy ją uzyskali, jest mniejsza niż liczba wolnych stanowisk, przeprowadza się jednorazowo ponowne głosowanie z udziałem kandydatów, na których oddano najwięcej głosów „za".

Kiedy zaś dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równą bezwzględną większość głosów, a po uznaniu wszystkich kandydatów za wybranych do przedstawienia wolnych stanowisk sędziowskich byłoby za mało, przeprowadza się dla nich jednorazowo ponowne głosowanie.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem