Po zmianie treści art. 105 § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych minister sprawiedliwości musiał wydać nowe rozporządzenie w sprawie sposobu planowania i wykorzystywania środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych sędziów oraz warunków przyznawania pomocy finansowej z tych środków. Stosowane od dzisiaj, stało się obowiązującym prawem.
Podstawowa różnica w treści nowego rozporządzenia w porównaniu z poprzednio obowiązującym (z 11 kwietnia 2003 r.) polega właśnie na wyeliminowaniu regulacji ustalającej, że przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do sędziów w stanie spoczynku.
Ponadto wykreślony został przepis mówiący o tym, że wpływy ze spłat pożyczek udzielonych sędziom wraz z należnym oprocentowaniem stanowią dochody budżetu państwa. Jak wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości, przepis ten miał charakter informacyjny, a ponadto nie mieścił się w upoważnieniu ustawowym.
– Brak analogicznego przepisu w rozporządzeniu nie oznacza, że ta kwestia nie została uregulowana – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia. – Pożyczki udzielane sędziom i ich spłaty nadal stanowią wydatki i odpowiednio dochody budżetu państwa. Przesądzają o tym przepisy ustaw odrębnych, w szczególności ustawy o finansach publicznych. Zgodnie bowiem z jej przepisami jednostki budżetowe pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane przez nie dochody odprowadzają na rachunek dochodów budżetu państwa.
podstawa prawna: rozporządzenie z 9 lipca 2012 r. DzU z 19 lipca, poz. 830