Reklama
Rozwiń

Informatyzacja wspomaga nominacje sędziowskie

Już nie 420, ale 120 dni trwa procedura nominacji na sędziowski wakat.

Publikacja: 11.06.2015 07:27

Informatyzacja wspomaga nominacje sędziowskie

Ministerstwo Sprawiedliwości pozytywnie ocenia system e-nominacje, który działa od października 2014 r. Wojciech Hajduk, wiceminister odpowiedzialny w resorcie za funkcjonowanie sądownictwa, przyznaje, że zdarzały się awarie systemu, ale statystycznie było ich niewiele. Uzasadnia, że od października ogłoszono 21 obwieszczeń o wolnych stanowiskach (dotyczyły 304 wakatów). W odpowiedzi zgłosiły się 1124 osoby, średnio 3,7 na jedno miejsce. W tym samym czasie odnotowano prawie 29 tys. logowań do systemu, 177 dziennie. Napłynęło 2,5 tys. zapytań w sprawie funkcjonowania systemu. W tym 1133 były to prośby o konkretne informacje, 924 – dotyczyły resetu hasła, a 195 – błędów, które utrudniały działanie systemu.

– To niewiele – uważa wiceminister Hajduk.

Jak działa system? Kandydat zakłada konto w internecie. Znajdują się na nim wszystkie informacje i dokumenty wytworzone podczas postępowania. Po zalogowaniu do systemu kandydat odbiera kierowane do niego informacje oraz tworzy i przesyła dokumenty.

Do systemu dużo sceptyczniej podchodzi Krajowa Rada Sądownictwa. W specjalnym stanowisku pisze, że system się zawiesza, a przyspieszenie, którym chwali się ministerstwo, nie jest skutkiem skorzystania z internetu, ale ograniczenia liczby wniosków o wakat do jednego na konkretne miejsce – uważa. W ostatnich tygodniach KRS dość ostro domaga się interwencji resortu w sprawie zawieszającego się systemu.

„Z powodu wadliwego działania systemu KRS może zostać pozbawiona możliwości wykonywania konstytucyjnych obowiązków" – napisała rada do ministra i wzywa go do podjęcia działań.

Podczas środowego spotkania z dziennikarzami resort informował też o osiągnięciach na polu informatyzacji. Podawał, że dziś w Centralnej Bazie Ksiąg Wieczystych znajduje się ok. 20,4 mln ksiąg (przeniesionych i tych na nowo założonych). Od 2010 r. obywatele ponad 200 mln razy przeglądali księgi wieczyste za pomocą internetowej przeglądarki (ok. 3,5 mln miesięcznie). Od 1 lipca 2014 r. przez internet pobrano ponad 110 tys. odpisów ksiąg, a w 2015 r. średnio ponad 11 tys. miesięcznie.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono