Reklama
Rozwiń

Sędziowie nie będą już przyznawać sobie wynagrodzeń za nadgodziny

Sędziowie już nie będą mogli przyznawać sami sobie wynagrodzeń za nadgodziny.

Publikacja: 18.11.2015 06:55

Sędziowie nie będą już przyznawać sobie wynagrodzeń za nadgodziny

Foto: 123RF

Za sprawą noweli procedury karnej, która dziś wchodzi w życie, minister sprawiedliwości będzie mógł przystąpić jako tzw. interwenient uboczny (osoba mająca interes prawny w rozstrzygnięciu danej sprawy) do procesów, w których sędziowie dochodzą roszczeń np. za nadgodziny czy kilometrówki.

Minister nie musi wykazywać interesu prawnego. To wyjątek wśród wszystkich innych interwenientów. Na tym nie koniec przywilejów. O tym, czy inni interwenienci wezmą udział w procesie, decyduje sąd, w odniesieniu do ministra sąd nie ma nic do powiedzenia.

Zmiana była konieczna, bo resort sprawiedliwości źle ocenił dotychczasową sądową praktykę. Prowadziła ona do tego, że sędziowie występowali o podwyżkę wynagrodzenia do własnego sądu, bo prezesi nie prowadzili należytej polemiki z pozywającymi.

Mało tego: są nawet sędziowie, którzy pieniądze za nadgodziny przyznają samym sobie. Po zmianie minister dostanie szansę na przypilnowanie budżetu. Od dziś może przystąpić do sprawy w każdym jej stanie i na każdym etapie aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji.

Nowe uprawnienia ministra bardzo się nie podobają sędziom. Argumentują oni, że w takim razie np. w sprawach z pozwu nauczycieli o ich pensje powinno się dopozywać do sprawy ministra edukacji, a lekarzy – ministra zdrowia.

podstawa prawna: nowela procedury karnej z 11 września 2015 r. DzU z 3 listopada 2015 r., poz 1781

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono