Zamrożone i odmrożone pensje prokuratorów
Najpierw, 9 stycznia, TK zajmie się jednak wnioskiem Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP w sprawie zbadania „zamrożenia” pensji prokuratorskich tj. zgodności z konstytucją przepisów ustawy okołobudżetowej w sprawie sposobu ustalenia podstawy wynagrodzenia zasadniczego prokuratorów na rok 2023 (sygn. akt K 26/23).
Nie, to nie pomyłka. TK chciał badać przepisy, które wygasły z końcem starego roku, choć wniosek o ich zbadanie trafił do TK już w sierpniu 2023 r. Związkowcy mieli nadzieję, że zostanie rozpatrzony razem z analogicznym wnioskiem dotyczącym „zamrożenia” wynagrodzeń sędziów. Jednak wbrew postulatom środowiska wniosek prokuratorski nie został rozpoznany wraz z sędziowskim.
Problem w tym, że zgodnie z prawem kontroli Trybunału Konstytucyjnego podlegają tylko akty (normy) obowiązujące. Utrata mocy obowiązującej przez kontrolowany akt przed wydaniem orzeczenia Trybunału powoduje umorzenie postępowania (art. 77 ust. 3 pkt 5 ustawy o TK). Nie wiadomo zatem jak TK potraktuje wniosek prokuratorów.
Poza tym sprawa zamrożonych wynagrodzeń prokuratorów jest nieaktualna. 21 grudnia 2023 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 (Dz. U. 2023 poz. 2777), w której sprawa prokuratorskich pensji została uregulowana zgodnie z oczekiwaniami związkowców. Nowy przepis stanowi, że w roku 2023 wynagrodzenie zasadnicze prokuratora podlega zwiększeniu o różnicę pomiędzy kwotą należnego wynagrodzenia zasadniczego prokuratora ustalonego zgodnie z art. 123 § 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze a kwotą należnego wynagrodzenia zasadniczego prokuratora wypłaconego zgodnie z art. 10 ustawy okołobudżetowej.
Przy tym kwota zwiększonego wynagrodzenia zasadniczego prokuratora miała być wypłacona do dnia 31 grudnia 2023 r., z wyrównaniem od dnia 1 stycznia 2023 r.