Brak quorum podczas posiedzenia KRP. Nie ma uchwały ws. prokuratury europejskiej

Ponad połowa członków Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym powołanych za kadencji poprzedniego ministra nie stawiła się na ostatnim posiedzeniu Rady. Z tego powodu niemożliwe było osiągnięcie quorum oraz podjęcie m.in. uchwały o przystąpieniu do prokuratury europejskiej.

Publikacja: 30.12.2023 17:19

Posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym

Posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym

Foto: https://twitter.com/PK_GOV_PL

Posiedzenie odbyło się 29 grudnia — prokuratorzy mieli zająć się m.in. sprawą przystąpienia polskiej prokuratury do europejskiego organu Unii Europejskiej. Na posiedzeniu obecny był m.in. obecny minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. To on zwołuje i przewodniczy jej posiedzeniom. Ostatnie posiedzenie nie było jednak zbyt owocne, ponieważ jak wskazała prokurator Ewa Wrzosek „ponad połowa prokuratorów ze starego składu była nieobecna, co skutkowało brakiem quorum, niemożnością przyjęcia uchwał i głosowań”. 

Zdaniem prokurator Ewy Wrzosek, która została powołana do Rady przez Adama Bodnara stanowiło to wyraz rażącego niewywiązania się z obowiązków oraz bojkotu obrad. Nieobecni byli prokuratorzy powołani przez poprzedniego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. 

Podczas posiedzenia Prokurator Generalny odniósł się do powołań, których dokonał po objęciu urzędu — Natomiast uważam, że zgodnie z ustawą Prawo o prokuraturze mam prawo odwołać i także powołać pięciu nowych członków KRP, powiedział polityk. Kontrowesje dotyczyły powołania przez Adama Bodnara pięciu, nowych członków KRP: Iwony Palki, Ewy Wrzosek, Małgorzaty Szeroczyńskiej, Cezarego Maja i Roberta Wypycha, którzy weszli w miejsce prokuratorów „ze starego nadania”. Odwołani prokuratorzy ogłosili, że nie uznają decyzji ministra sprawiedliwości. 

Czytaj więcej

Prokuratorzy: Adam Bodnar nie miał prawa odwoływać członków Krajowej Rady Prokuratorów

Plan piątkowego posiedzenia obejmował m.in.  sprawy związane z budżetem, sytuacją kadrową oraz przede wszystkim przystąpieniem do Prokuratury Europejskiej. Ze względu na brak minimalnej liczby członków Rady niemożliwe było przystąpienie do głosowania oraz uchwał w powyższych tematach. Następne posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów ma odbyć się 19 stycznia 2024 roku. 

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność