Sąd Najwyższy: przedawnienie karalności, a wniosek o uchylenie immunitetu

Wstrzymanie biegu terminu przedawnienia karalności następuje z chwilą skierowania do sądu dyscyplinarnego wniosku o uchylenie immunitetu.

Aktualizacja: 29.02.2016 07:14 Publikacja: 29.02.2016 06:47

Sąd Najwyższy: przedawnienie karalności, a wniosek o uchylenie immunitetu

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Takiej treści uchwałę podjął właśnie w siedmioosobowym składzie Sąd Najwyższy. Dotyczy ona wszystkich osób objętych immunitetem, w tym też sędziów i prokuratorów.

Wniosek o rozwianie wątpliwości złożył pierwszy prezes SN. Prof. Małgorzata Gersdorf wyjaśniała, że wątpliwości interpretacyjne sprowadzają się do oceny wpływu immunitetu sędziowskiego lub prokuratorskiego na bieg terminu przedawnienia karalności. SN wątpliwości rozwiał: wstrzymanie biegu przedawnienia następuje z chwilą wysłania do sądu wniosku o uchylenie immunitetu – przesądził. Zdaniem SN sytuacja procesowa, w której nie ma możliwości wszczęcia postępowania przeciwko osobie, już od chwili jej zaistnienia wypełnia warunek wymieniony w art. 104 § 1 k.k., przesądzający o spoczywaniu biegu przedawnienia. W praktyce zatem to właśnie w okresie od złożenia wniosku do prawomocnego zakończenia postępowania o uchylenie immunitetu wstrzymany jest bieg postępowania karnego, uniemożliwiając przedstawienie zarzutów postępowania przygotowawczego. Jak stąd wynika, przepis ustanawiający immunitet formalny oddziałuje realnie na przebieg postępowania karnego jeszcze przed rozstrzygnięciem wniosku oskarżyciela przez sąd dyscyplinarny. Zatrzymuje tok tego postępowania z chwilą wystąpienia z wnioskiem o zezwolenie na ściganie. Gdyby przyjąć, że momentem rozpoczęcia biegu przedawnienia jest moment popełnienia przestępstwa, ograniczałoby to organy ścigania. Łączyłoby się to także z wielką niepewnością osób korzystających z immunitetu, która mogłaby trwać aż do śmierci.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne