To pierwsze takie zawiadomienie do prokuratury za represje niezależnych sędziów - informuje portal OKO.press.
Prof. Michał Romanowski, znany ze skutecznego przywracania do pracy zawieszonych sędziów Pawła Juszczyszyna i Igora Tulei, złożył je jako pełnomocnik dwóch sędzi Sądu Apelacyjnego w Warszawie: Marzanny Piekarskiej-Drążek i Ewy Gregajtys. W sierpniu, wraz z trzecią sędzią Ewą Leszczyńską-Furtak, zostały one przymusowo przeniesione z wydziału karnego do wydziału pracy sądu apelacyjnego. Prezes Sądu Apelacyjnego Piotr Schab przyznał, że kluczowym powodem takiej decyzji był "fakt długotrwałej negacji wykonywania fundamentalnych obowiązków służbowych" tj. odmowa orzekania w składach z udziałem tzw. neo-sędziów.
Czytaj więcej
Trzy sędzie z Sądu Apelacyjnego w Warszawie: Ewa Gregajtys, Ewa Leszczyńska-Furtak i Marzanna Piekarska-Drążek, pozwały swoich szefów za przeniesienie z wydziału karnego do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych. Prezes Sądu Apelacyjnego Piotr Schab przyznał, że przeniesienie trzech doświadczonych karnistek było reakcją na kwestionowanie przez nie statusu tzw. neo-sędziów.
Prezes Piotr Schab i wiceprezes SA Przemysław Radzik, którzy stali za decyzjami o przeniesieniu, są też rzecznikami dyscyplinarnymi sędziów. Schab - głównym, a Radzik jego zastępcą. Zastępcą rzecznika dyscypliny jest też Michał Lasota, który podpisał się pod dyscyplinarkami dla sędzi Ewy Gregajtys i Marzenny Piekarskiej-Drążek za wykonywanie orzeczeń ETPCz i TSUE.
Prof. Romanowski uważa, że Michał Lasota działał w tej sprawie wspólnie i w porozumieniu z Piotrem Schabem i Przemysławem Radzikiem. Dlatego złożył w prokuraturze zawiadomienie o złamaniu przez nich trzech przepisów kodeksu karnego: