Chodzi o poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2870). Jego przyjęcie i wejście w życie ma odblokować fundusze unijne z Krajowego Planu Odbudowy.
Czytaj więcej
Jeszcze dziś projekt dotyczący zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym trafi do Sejmu. Wypełni on kluczowy kamień milowy wskazany przez Komisję Europejską w sprawie KPO - zapowiedział minister ds. UE, Szymon Szynkowski vel Sęk.
"Wbrew zapewnieniom twórców, projekt ten nie realizuje jednak kamieni milowych uzgodnionych z Komisją Europejską, stanowiąc jedynie pozorną próbę ich wypełnienia. Stowarzyszenie uważa, Zagrożone
są interesy obywateli, których państwo polskie pozbawia prawa do
rozpoznania spraw w rozsądnym terminie przez niezależny i bezstronny
sąd. To ogromna i trudna do oszacowania szkoda wyrządzona społeczeństwu.
Skutkiem takich działań jest zablokowanie środków z KPO." - czytamy w opublikowanym w czwartek stanowisku Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” na temat projektu, nad którym rozpoczęły się prace w Sejmie
"Iustitia" przypomina, że Polacy zapłacili już niemal 2 miliardy zł z tytułu kar nałożonych przez Trybunał UE za niewykonanie zabezpieczenia TSUE w sprawie dot. wadliwego systemu dyscyplinarnego sędziów. Zmiany w tym systemie i wykonanie orzeczeń TSUE oraz ETPCz są także jednym z warunków wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
"Byłoby kuriozalnym, gdyby działania mające na celu obejście mechanizmu „pieniądze za praworządność”, zostały zaakceptowane, skoro ich efektem byłoby dalsze naruszenie rządów prawa." - podkreśla "Iustitia".