Dagmara Pawełczyk-Woicka nie jest już prezesem SO w Krakowie

Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka nie jest od 10 października prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie. Jak ustalił Onet, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przyjął jej rezygnację, która ma być związana z obowiązkami Pawełczyk-Woickiej jako przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa.

Publikacja: 10.10.2022 15:55

Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka

Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka

Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Nie ma informacji, kto będzie nowym szefem krakowskiego sądu. Obowiązki Pawełczyk-Woickiej tymczasowo przejmą jej zastępcy.

Żegnając się z pracownikami Pawełczyk-Woicka napisała m.in., że "niektórzy z Państwa odetchną może z ulgą".

Koleżanka Ziobry

Dagmara Pawełczyk-Woicka, szkolna koleżanka Zbigniewa Ziobry, od lat postrzegana jest jako jedna z jego najbliższych współpracownic. W styczniu 2018 r.  Ziobro odwołał prezes Sądu Okręgowego w Krakowie sędzię Beatę Morawiec i powołał na to stanowisko Pawełczyk-Woicką, wówczas sędzię Sądu Rejonowego dla Krakowa - Podgórza w Krakowie.

- Rzeczywiście z ministrem Ziobrą pochodzimy z jednej miejscowości i chodziliśmy do tej samej szkoły, bo jesteśmy rówieśnikami. I tyle. Nigdzie nie podkreślałam swojej znajomości z ministrem, więc dziwię się, że media traktują to jako news - mówiła w jednym z wywiadów.

W 2018 r. Pawełczyk-Woicka została powołana przez Sejm (głosami polityków PiS i Kukiz`15) do pierwszej,  wybranej według zmienionych przez PiS zasad, tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. W kolejnej kadencji tego organu - uznawanego za niekonstytucyjny przez znaczną część środowiska prawniczego - została przewodniczącą Rady (od 24 maja 2022).

Czytaj więcej

Nowa szefowa KRS: czy jestem niezależna od Ziobry? To pytanie retoryczne

Od czasu powołania Dagmary Pawełczyk-Woickiej na prezesa SO w Krakowie głośno było o jej napiętych stosunkach  z częścią krakowskich sędziów broniących niezależności sędziowskiej. Jak przypomina Onet, zaraz po objęciu funkcji prezesa sądu w Krakowie, nakazała funkcjonariuszom nieustalonych służb specjalnych przeszukać gabinet, w którym urzędowała jej poprzedniczka sędzia Beata Morawiec.

Nowa prezes  odwołała z funkcji rzecznika prasowego SO w Krakowie sędziego Waldemara Żurka – znanego z walki o praworządność byłego rzecznika "starej" KRS. Wbrew jego woli przeniosła go do innego wydziału w sądzie. Natomiast z  funkcji koordynatora do spraw międzynarodowych i praw człowieka w krakowskim SO sędziego Dariusza Mazura, rzecznika Stowarzyszenia Themis, które również walczy o niezależność sędziów.

Prezes Pawełczyk-Woicka wprowadziła też znaczące ograniczenia dla dziennikarzy chcących rozmawiać z sędziami krakowskiego SO - zwraca uwagę Onet. W 2018 r. zarządziła, że wszystkie wywiady i rozmowy z sędziami najpierw muszą być przez nią zaaprobowane, zaś dziennikarze przybywający do sądu muszą w obecności policjanta wypełniać specjalną ankietę dotyczącą celu ich wizyty. Przeciwko takim restrykcjom protestowała zarówno Helsińska Fundacja Praw Człowieka, jak i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Nie ma informacji, kto będzie nowym szefem krakowskiego sądu. Obowiązki Pawełczyk-Woickiej tymczasowo przejmą jej zastępcy.

Żegnając się z pracownikami Pawełczyk-Woicka napisała m.in., że "niektórzy z Państwa odetchną może z ulgą".

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty