IOZ SN: Zarzuty dla sędziego Raczkowskiego bezpodstawne

Sędzia Piotr Raczkowski nie straci immunitetu – zdecydowała we wtorek Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

Publikacja: 14.09.2022 07:51

Piotr Raczkowski

Piotr Raczkowski

Foto: PAP

Zebrany przez prokuraturę materiał dowodowy nie wskazuje na popełnienie przestępstwa przez sędziego wojskowego Piotra Raczkowskiego – uznał SN.

Zarzut dotyczył przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza. Sędzia wraca do orzekania.

Uchwała jest jeszcze nieprawomocna. W ciągu siedmiu dni prokurator może ją zaskarżyć. Przewodniczącym składu był sędzia Wiesław Kozielewicz, (tymczasowy) przewodniczący Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Prokurator krajowy domagał się uchylenia immunitetu sędziemu, gdyż odtajnił on część dokumentów z akt sprawy szpiegowskiej z lat 90., z których Agencja Bezpieczeństwa Wojskowego nie zdjęła klauzuli tajności. Sędzia Raczkowski tuż po ogłoszeniu orzeczenia mówił, że jest usatysfakcjonowany orzeczeniem. Dodał, że jako były wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa walczył o niezawisłość sędziowską. Zarówno zdaniem obrońcy sędziego, adwokata Piotra Wawrykiewicza i sędziego Piotra Gonciarka ta uchwała zmienia kierunek orzecznictwa dyscyplinarnego.

Czytaj więcej

Walka o immunitet sędziego Raczkowskiego. W tle sprawa Antoniego Macierewicza

Uzasadnienie wyroku było tajne, ale z sentencji wynika, że zarzuty stawiane sędziemu Raczkowskiemu przez Prokuraturę Krajową były bezpodstawne i nie miały uzasadnienia. Jak mówił adwokat Wawrykiewicz, mają charakter polityczny, represji i szykan.

– Sędzia miał odwagę stanąć po stronie wartości, państwa prawa, niezależności sądownictwa i za to spotkały go poważne szykany – twierdził obrońca. Podobno takich spraw jest ok. 150 w całej Polsce.

W 2017 r. ówczesna Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się na wniosek sędziego, aby przenieść Raczkowskiego z sądu wojskowego do sądu powszechnego. Rada przesłała ten wniosek do prezydenta RP. W styczniu prezydent odmówił. Sędzia nadal jest sędzią sądu wojskowego, ale nie został dopuszczony do orzekania. 23 kwietnia weszła ustawa o obronie Ojczyzny i według jej art. 233 sędziego niezdolnego do służby wojskowej pozostawia się na stanowisku sędziego wojskowego. Minister obrony narodowej przesłał do prezesa sądu wojskowego postanowienie o pozostawienie sędziego na stanowisku.  Sędzia otrzymuje nadal uposażenie (przez rok miał wynagrodzenie zredukowane).

Sygnatura akt: I ZI 2/22

Zebrany przez prokuraturę materiał dowodowy nie wskazuje na popełnienie przestępstwa przez sędziego wojskowego Piotra Raczkowskiego – uznał SN.

Zarzut dotyczył przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza. Sędzia wraca do orzekania.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara