Pytania sędziów Markiewicza i Żurka na rozprawie w TSUE. Chodzi o neoKRS

Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu odpowiada we wtorek na pytania prejudycjalne, czy osoby powołane na stanowiska sędziów przy udziale nowej Krajowej Rady Sądownictwa gwarantują niezawisłość i niezależność wymaganą przez prawo Unii Europejskiej.

Publikacja: 29.06.2022 09:52

Pytania sędziów Markiewicza i Żurka na rozprawie w TSUE. Chodzi o neoKRS

Foto: Bloomberg

Ta sprawa jest jedną z wielu w TSUE dotyczących  niezawisłości sądownictwa i stanu praworządności w Polsce.  Wniosek prejudycjalny do Trybunału wysłał Krystian Markiewicz, sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach i prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" oraz sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie, były rzecznik prasowy tzw. starej KRS.

Obaj sędziowie zasiadają w składach  prowadzących postępowania w sprawach umów o kredyt konsumencki. Ich zaniepokojenie budzi fakt, że w składach tych są też osoby powołane na sędziego bez rekomendacji samorządu sędziowskiego, na podstawie rekomendacji  upolitycznionej neoKRS.  Dlatego sędziowie zwracają się do TSUE o stanowisko, czy skoro "obecna KRS wybrana sprzecznie z polskimi przepisami konstytucyjnymi i ustawowymi nie jest organem niezależnym i nie zasiadają w niej przedstawiciele środowiska sędziowskiego powołani w jej skład niezależnie od władzy wykonawczej i ustawodawczej (...)", to osoby powołane przez taką neoKRS są sędziami wybranymi legalnie i niezawisłymi w świetle prawa Unii. Innymi słowy -  czy sąd z ich udziałem spełnia  standardy UE dotyczące sądu ustanowionego ustawą.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama