Sędziowie o reformie sądownictwa zapowiedzianej przez Ministerstwo Sprawiedliwości

Założenia reformy sądownictwa zmierzają do podporządkowania sądownictwa politykom ze szkodą dla obywateli – uważają cztery stowarzyszenia sędziowskie.

Aktualizacja: 23.01.2017 11:13 Publikacja: 23.01.2017 11:02

Premier Beata Szydło i minister Zbigniew Ziobro

Premier Beata Szydło i minister Zbigniew Ziobro

Foto: Ministerstwo Sprawiedliwości

W piątek minister Zbigniew Ziobro ogłosił założenia reformy sądownictwa. Swoje wspólne stanowisko wobec tych pomysłów ogłosiły dzisiaj cztery stowarzyszenia: Stowarzyszenie Sędziów Polskich „IUSTITIA", Stowarzyszenie Sędziów Themis, Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia.

W stanowisku ostrzegają, że niektóre ze zmian zaproponowanych przez resort sprawiedliwości zmierzają do podporządkowania sądownictwa politykom ze szkodą dla obywateli. Jak czytamy, wybór sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa przez sejm może doprowadzić do ich uwikłania w politykę. Pierwszeństwo absolwentów podległej Ministrowi Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury przy obejmowaniu stanowiska asesora sądowego i przyznanie Prezydentowi możliwości wyboru osoby powoływanej na stanowisko sędziego spośród dwóch kandydatów przedstawionych przez tak upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa zmierza wprost do przejęcia pełnej kontroli politycznej nad wprowadzaniem nowych osób do zawodu sędziego.

Zdaniem sędziów zapowiedzi stworzenia para-sądu czyli Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym z nowymi uprawnieniami prokuratorów wyposażą Ministra Sprawiedliwości w narzędzie do wywierania wpływu na obecnie orzekających sędziów. - Są sytuacje, gdy sędzia prowadzi proces z udziałem aktywnego polityka albo podejmuje decyzję, co do której politycy formułują swoje oczekiwania – zwracają uwagę sędziowie. – Groźba wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przez podległych Ministrowi prokuratorów może być narzędziem wywierania politycznego wpływu na sędziego, który rozstrzyga o losach obywatela – dodają.

Sędziowie podkreślają, że niezależność sądów i niezawisłość sędziów to nie przywilej lecz gwarancja dla obywatela, że jego sprawę będzie rozpatrywał sędzia wolny od nacisków ze strony polityków. Przywołane rozwiązania są zaprzeczeniem tej konstytucyjnej wartości.

W piątek minister Zbigniew Ziobro zapowiedział, że reformując sądownictwo, zmniejszy liczbę funkcyjnych stanowisk, zamierza też ustanowić zasadę niezmienności składu sądu także w sprawach cywilnych. Resort zamierza też wprowadzić instytucję sędziego pokoju do najprostszych spraw.

Ziobro zapowiedział również  powołanie w SN dodatkowej izby - dyscyplinarnej - dla sędziów i prokuratorów. Jego resort przygotował zmianę ustawy o KRS; sędziów do Rady wybierałby parlament, byłyby dwie izby - sędziowska i członków Rady z urzędu.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne