Reklama
Rozwiń

Sędziowie o reformie sądownictwa zapowiedzianej przez Ministerstwo Sprawiedliwości

Założenia reformy sądownictwa zmierzają do podporządkowania sądownictwa politykom ze szkodą dla obywateli – uważają cztery stowarzyszenia sędziowskie.

Aktualizacja: 23.01.2017 11:13 Publikacja: 23.01.2017 11:02

Premier Beata Szydło i minister Zbigniew Ziobro

Premier Beata Szydło i minister Zbigniew Ziobro

Foto: Ministerstwo Sprawiedliwości

W piątek minister Zbigniew Ziobro ogłosił założenia reformy sądownictwa. Swoje wspólne stanowisko wobec tych pomysłów ogłosiły dzisiaj cztery stowarzyszenia: Stowarzyszenie Sędziów Polskich „IUSTITIA", Stowarzyszenie Sędziów Themis, Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia.

W stanowisku ostrzegają, że niektóre ze zmian zaproponowanych przez resort sprawiedliwości zmierzają do podporządkowania sądownictwa politykom ze szkodą dla obywateli. Jak czytamy, wybór sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa przez sejm może doprowadzić do ich uwikłania w politykę. Pierwszeństwo absolwentów podległej Ministrowi Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury przy obejmowaniu stanowiska asesora sądowego i przyznanie Prezydentowi możliwości wyboru osoby powoływanej na stanowisko sędziego spośród dwóch kandydatów przedstawionych przez tak upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa zmierza wprost do przejęcia pełnej kontroli politycznej nad wprowadzaniem nowych osób do zawodu sędziego.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono