Reklama
Rozwiń

Konferencja „Sędzia a Konstytucja" - 3 marca w Katowicach

Żaden sędzia nie może dawać pierwszeństwa ustawie przed rozwiązaniami konstytucyjnymi - przypominają organizatorzy zaplanowanej na piątek konferencji "Sędzia a Konstytucja. Kryzys sądownictwa konstytucyjnego a rozproszona kontrola zgodności prawa z Konstytucją".

Publikacja: 01.03.2017 10:30

Konferencja „Sędzia a Konstytucja" - 3 marca w Katowicach

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

W zapowiedzi konferencji czytamy: Konstytucja, która została przyjęta przez społeczeństwo w referendum w 1997 r., przyznała władzy sądowniczej szczególną rolę w procesie jej stosowania oraz ochrony. Dlatego żaden sędzia nie może dawać pierwszeństwa ustawie przed rozwiązaniami konstytucyjnymi, a sądy mają obowiązek stosowania prokonstytucyjnej wykładni ustaw. Ponieważ w aktualnej sytuacji coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące bezpośredniego stosowania Konstytucji RP przez sądy, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia", Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich, Polska Akademia Umiejętności – stacja naukowa w Katowicach organizują konferencję: „Sędzia a Konstytucja. Kryzys sądownictwa konstytucyjnego a rozproszona kontrola zgodności prawa z Konstytucją", która rozpocznie się 3 marca 2017 r. o godz. 9.30, w sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek (dawne: Górnośląskie Centrum Kultury), Katowice, Pl. Sejmu Śląskiego 2

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono