Sędziowie o kampanii billboardowej: obraża sędziów i obniża rangę Polski

Do refleksji nad sensem i sposobem prowadzenia kampanii medialnej "Sprawiedliwe sądy" wezwało Forum Współpracy Sędziów. Zdaniem sędziów kampania obraża sędziów i obniża autorytet Polski na arenie międzynarodowej.

Publikacja: 22.09.2017 14:58

Sędziowie o kampanii billboardowej: obraża sędziów i obniża rangę Polski

Foto: materiały prasowe

W uchwale podjętej 20 września 2017 r. Forum Współpracy Sędziów zwraca się do osób mających wpływ na treści prezentowane w kampanii prowadzonej od  8 września 2017 roku przez Polską Fundację Narodową.

- W naszej ocenie nazwa tej kampanii oraz jej deklarowany cel w postaci ujawniania prawdy o stanie sądownictwa i rzetelnej informacji o tym, czego dotyczą zmiany w wymiarze sprawiedliwości stoi w sprzeczności z treścią przekazu medialnego. Nawet pobieżna analiza jej treści ujawnia szereg przekłamań i manipulacji stosowanych dla dalszej promocji populistycznych pomysłów na "reformę sądownictwa", które Prezydent RP słusznie zawetował. Epatowanie występującymi w każdej zbiorowości ludzkiej pojedynczymi przypadkami nagannych zachowań, nawet tych sprzed wielu lat, zmierza do wywołania wrażenia, że wszyscy polscy sędziowie są ludźmi niegodziwymi. Autorzy przekazu odwołują się do zasady odpowiedzialności zbiorowej wszystkich sędziów za czyny pojedynczych osób, które zresztą zostały już ukarane za to, co zrobiły. Takie podejście obraża pozostałych sędziów, w tym również ławników, którzy służą codzienną, uczciwą pracą obywatelom, wydając wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej - czytamy w uchwale.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo