NSA rozpatrzy skargi kasacyjne Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz niepowołanych przez prezydenta Dudę sędziów na postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 i 30 grudnia 2016 r. o odrzuceniu skarg na postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 22 czerwca 2016 roku w przedmiocie odmowy powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Uczestnikiem tych postępowań jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.
W czerwcu 2016 r. Krajowa Rada Sądownictwa otrzymała postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o odmowie powołania 10 kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. Postanowienie prezydenta nie zawierało uzasadnienia.
Kancelarię Prezydenta poprosił o nie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W odpowiedzi szefowa Kancelarii Małgorzata Sadurska napisała, że jedną z prerogatyw Prezydenta RP jest powoływanie sędziów na wniosek KRS. To uprawnienie osobiste, podejmowane przez prezydenta samodzielnie, bez kontrasygnaty premiera.
Czworo niedoszłych sędziów złożyło potem skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. RPO przystąpił do postępowania w tej sprawie.
W ostatnich dniach roku 2016 r. sąd odrzucił skargi argumentując, że zaskarżone postanowienie Prezydenta RP nie podlega kognicji sądu administracyjnego. Powołał się m.in. na dotychczasową linię orzeczniczą - skargi w analogicznych sprawach były już odrzucane w 2008 i 2011 r., a Naczelny Sąd Administracyjny potwierdzał prawidłowość stanowiska WSA oddalając wniesione wtedy skargi kasacyjne.