W ocenie CCBE, obecne prace legislacyjne, prowadzone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - a dotyczące zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa - mają wiele zapisów sprzecznych z postanowieniami Konstytucji RP, jak również standardami ochrony praw człowieka i podstawowymi wolnościami określonymi przez prawo międzynarodowe.
CCBE wskazuje, że demokratyczne przemiany inicjowane przez "Solidarność" popierane były przez większość Polaków w referendum, które doprowadziło do uchwalenia Konstytucji RP w 1997 r. Ustawa ta opiera się na poszanowaniu sprawiedliwości i wolności, a także na gwarancji rozdziału władzy (model trias politica).
- Sądownictwo musi pozostać niezależne od władzy ustawodawczej i wykonawczej, ponieważ niezależność sędziów służy każdemu obywatelowi, aby sprawy były rozpoznawane przez sąd w otwarty i uczciwy sposób, bez zbędnej zwłoki - podkreśla swojej rezolucji CCBE.
W jej ocenie zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym mogą ograniczać niezależność sądownictwa i autonomię sędziów poprzez:
1) umożliwienie przedstawicielom władzy wykonawczej wywierania wpływu na ustanowienie i funkcjonowanie Sądu Najwyższego;