Już bowiem Rzymianie dostrzegli szczególną wartość rzetelnego postępowania stron, której ideę wyrażała chociażby wypowiedź Gaiusa: male enim nostro iure uti non debemus, czyli nie powinniśmy źle korzystać z naszego prawa. Klauzula nadużycia prawa ma długą tradycję na gruncie prawa materialnego. Choć obecnie coraz rzadziej w praktyce można spotkać rozstrzygnięcia mające swoje oparcie w art. 5 kodeksu cywilnego. We współczesnych porządkach prawnych standardem jest także obowiązywanie na gruncie prawa procesowego zakazu nadużycia praw. W polskim porządku prawnym obowiązek uczciwego postępowania według reguł fair play, zarówno względem strony przeciwnej, jak i sądu, ma natomiast wyłącznie deklaracyjny wymiar. Instytucja ta, chociaż wprowadzona do kodeksu postępowania cywilnego, pozostaje martwa, a to ze względu na brak stosownych sankcji procesowych, które nie pozwalają na skuteczne eliminowanie pieniactwa czy działania na zwłokę.
Zjawisko nadużycia praw procesowych może nie jest aż tak często spotykane w praktyce, ale jeśli już występuje, to przybiera postać tzw. piętrowych zażaleń, czy wniosków np. o odroczenie rozprawy czy wyłączenie sędziego składanych celem przewleczenia postępowania.
Dlatego z aprobatą należy odnieść się do idei wprowadzenia wyraźnego zakazu nadużycia praw procesowych do kodeksu postępowania cywilnego, a także konkretnych sankcji za nie. Dyskusji z pewnością wymaga sam model proponowany przez ustawodawcę. Projekt zmian kodeksu postępowania cywilnego zakłada bowiem wprowadzenie rozbudowanych, wręcz kazuistycznych regulacji dotyczących nadużycia praw procesowych. Brakuje również spójności systemowej w tych rozwiązaniach. W końcu dość poważnym zarzutem pod adresem tej nowo projektowanej regulacji jest brak zaufania do władzy sędziego.
Klauzula generalna czy regulacje szczegółowe?
Projekt zmian kodeksu postępowania cywilnego zakłada wprowadzenie klauzuli generalnej, jak również rozwiązań szczegółowych. Zgodnie z projektowanym art. 41 k.p.c. z uprawnienia przewidzianego w przepisach postępowania stronie nie wolno czynić użytku niezgodnego z celem, dla którego zostały ustanowione (nadużycie prawa procesowego). Przedsięwzięcie czynności przez stronę z nadużyciem prawa procesowego wyłącza skutki, które ustawa wiąże z tą czynnością.
Sankcje, które sąd może zastosować wobec strony nadużywającej, mogą polegać na: