Stanowisko Iustitii w sprawie zmian w przepisach dotyczących kolegiów sądów

Ustawa nowelizująca Prawo o ustroju sądów powszechnych wprowadza zmiany w zakresie składu i zasad wyboru członków kolegium sądu okręgowego z uwzględnieniem reguły dalszego działania dotychczasowego prawa - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

Publikacja: 21.05.2018 11:15

Stanowisko Iustitii w sprawie zmian w przepisach dotyczących kolegiów sądów

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

mat

W wyniku nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych z 12 kwietnia 2018 r. dotychczasowa treść art. 30 § 1, w świetle której kolegium składa z ośmiu członków, wybieranych przez zgromadzenie ogólne sędziów okręgu, w tym czterech sędziów sądu okręgowego i czterech sędziów sądów rejonowych, działających w okręgu sądowym, a także z prezesa sądu okręgowego, zostanie zastąpiona regulacją, w myśl której kolegium będzie składało się z prezesa sądu okręgowego, najstarszego służbą wiceprezesa sądu okręgowego, przedstawicieli sądów rejonowych z obszaru właściwości sądu okręgowego, wybranych przez zebrania sędziów spośród sędziów danego sądu rejonowego, po jednym z każdego sądu rejonowego oraz dwóch przedstawicieli sądu okręgowego wybranych przez zebranie sędziów spośród sędziów tego sądu.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr