Marszałek Sejmu szuka kandydata na sędziego TK

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła nabór na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w miejsce Leona Kieresa, który przeszedł w stan spoczynku. Kandydaci mogą się zgłaszać do 17 września.

Publikacja: 07.09.2021 14:29

Marszałek Sejmu szuka kandydata na sędziego TK

Foto: Jerzy Dudek, Fotorzepa

Fotel zwolniony przez sędziego TK Leona Kieresa pozostaje nieobsadzony od 24 lipca. Dzień wcześniej  Leon Kieres przeszedł w stan spoczynku  po upływie dziewięcioletniej kadencji.  Zgodnie z regulaminem Sejmu, kandydata na nowego sędziego TK może zgłosić  grupa 50 posłów lub Prezydium Sejmu, ale mają na to maksymalnie 30 dni przed upływem kadencji. Do 23 czerwca nie zgłoszono żadnej kandydatury.

Dlatego Marszałek Sejmu ogłosiła ponowny nabór na wakat w TK. Termin zgłaszania kandydatów upływa 17 września br. o godz. 20.

Czytaj więcej

Orzeczenie TK: Prof. Leon Kieres oraz Piotr Pszczółkowski złożyli do wyroku zdania odrębne w sprawie aborcji

Leon Kieres to ostatni sędzia, który nie zawdzięczał miejsca w TK posłom Prawa i Sprawiedliwości. W październiku 2020 r. on i sędzia Piotr Pszczółkowski zgłosili zdania odrębne do wyroku TK w sprawie o niedopuszczalności aborcji w przypadku ciężkich i nieodrwacalnych wad płodu.

Leon Kieres jest profesorem nauk prawnych, nauczycielem akademickim na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału