Reklama
Rozwiń

HFPC przestrzega prezydenta przed popełnieniem deliktu konstytucyjnego w sprawie sędziów SN

Konstytucyjnej normy nieusuwalności sędziów nie może zmienić arbitralne ustawowe obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku - uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka i apeluje do prezydenta o zgodną z konstytucją interpretację przepisów ustawy o SN.

Aktualizacja: 10.07.2018 16:47 Publikacja: 10.07.2018 14:48

HFPC przestrzega prezydenta przed popełnieniem deliktu konstytucyjnego w sprawie sędziów SN

Foto: Fotolia.com

Chodzi o przepisy obniżające wiek przejścia sędziów SN w stan spoczynku. Zgodnie z nimi dalsza służba w SN sędziów, którzy ukończyli 65 lat, zależy od - jak wskazuje HFPC - dyskrecjonalnej zgody Prezydenta RP, która nie podlega żadnej kontroli.

- Przypominamy, że konstytucyjnej normy nieusuwalności sędziów nie może zmienić arbitralne ustawowe obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku. Sędziowie, którzy ukończyli 65 lat powinni móc dalej orzekać jako sędziowie SN, niezależnie od jakiejkolwiek zgody polityków. Władza polityczna – ani Prezydent ani Minister Sprawiedliwości – nie może decydować o tym, czy sędzia będzie nadal orzekał. Dotyczy to również Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, którego 6-letnia kadencja jest określona w Konstytucji RP i która nie może być skracana ustawą. Obniżenia wieku emerytalnego nie uzasadnia również argumentacja o potrzebie rzekomej dekomunizacji SN ponad 30 lat po zmianie ustroju, ponieważ przybiera ona formę odpowiedzialności zbiorowej – niedopuszczalnej w demokratycznym państwie prawa - czytamy w stanowisku opublikowanym przez Fundację.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono