To nowy, niezależny środek funkcjonujący poza skargą kasacyjną. Możliwość taka istnieje od 10 kwietnia br. Wtedy to zaczęły obowiązywać zmienione przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B3C27C3A38BB3D4499DEFEA4D0EFBF4B?id=166935] prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (art. 285a – 285l dodane ustawą z 12 lutego 2010 r. – DzU nr 36, poz. 196)[/link].
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy: „względy pragmatyczne i prakseologiczne oraz zasady konstruowania procedur sądowych wskazują, że mnożenie lub powielanie środków prawnych zmierzających do tego samego lub podobnego celu jest niedopuszczalne.
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia nie może zatem zastępować, wyprzedzać ani uzupełniać skargi kasacyjnej kierowanej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Oba te środki powinny stanowić spójny, zharmonizowany mechanizm zaskarżania orzeczeń”.
[srodtytul]Wyjątki od zasady[/srodtytul]
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia [b]przysługuje od prawomocnego orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego, gdy przez jego wydanie została stronie wyrządzona szkoda, a zmiana lub uchylenie orzeczenia w drodze innych przysługujących stronie środków prawnych nie było i nie jest możliwe.[/b]