Rząd przyjął wczoraj nowelę [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DD8CEFF90A9C71612124A0411EC546A1?id=247963]ustawy – Prawo o ustroju sądów wojskowych[/link]. Najkrócej mówiąc, ma ona zatrzeć istniejące dziś różnice między sędziami wojskowymi a powszechnymi. Projekt wprowadza także nowe zasady delegowania sędziów sądów wojskowych – na analogicznych zasadach jak w wypadku sędziów powszechnych.
Po zmianach przewinieniem dyscyplinarnym dla sędziów w mundurze będzie naruszenie obowiązków sędziego, w tym oczywista i rażąca obraza przepisów prawa, uchybienie powadze stanowiska, naruszenie dyscypliny wojskowej oraz zasad honoru i godności żołnierskiej.
Oskarżycielem przed sądem dyscyplinarnym w sprawach sędziów wojskowych sądów okręgowych, a także prezesów i zastępców prezesów wojskowych sądów garnizonowych ma być rzecznik dyscyplinarny. W sprawach pozostałych sędziów będzie oskarżał zastępca rzecznika.
Kandydatów na rzecznika wybierać ma zgromadzenie spośród sędziów sądów wojskowych. Zgłosi ono Krajowej Radzie Sądownictwa (tak jak w sądach powszechnych) wybranych kandydatów na rzecznika oraz jego zastępcę.
Od wydanych w I instancji wyroków sądu dyscyplinarnego oraz postanowień i zarządzeń zamykających drogę do wydania wyroku przysługuje odwołanie. Mogą je złożyć: obwiniony i rzecznik dyscyplinarny oraz Krajowa Rada Sądownictwa, minister sprawiedliwości i szef resortu obrony narodowej.