Oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia w Toruniu wydał 2 marca 2012 r. uchwałę w przedmiocie proponowanych przez resort sprawiedliwości zmian strukturalnych w sądach.
Jak czytamy w uchwale, w związku z projektem MS znoszącym ponad 120 sądów rejonowych w Polsce a także planowanych zniesieniem sądów okręgowych, członkowie Stowarzyszenia Iustitia w Toruniu wyrażają stanowczy sprzeciw wobec planów zlikwidowania Sądu Okręgowego we Włocławku istniejącego od 37 lat i sądów rejonowych w obszarze jego właściwości i w pełni popierają uchwalę Zgromadzenia Ogólnego Sądu Okręgowego we Włocławku, podjętą 7 lutego 2012.
- Przyjmując jako kryterium istnienia sądu wyłącznie liczbę etatów orzeczniczych w danym sądzie a pomijające sprawność działania i potrzeby społeczne, nie poprawią funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w kraju - stwierdzili sędziowie.
Dodali przy tym, iż w kontekście orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego niekonstytucyjność ustawy zmieniającej Prawo o ustroju sądów powszechnych w części pozwalającej na delegowanie sędziów bez ich zgody do innych sądów, proponowane zmiany stanowią jawną próbę ominięcia Konstytucji RP oraz ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych poprzez umożliwienie przenoszenia sędziów z miasta do miasta.
Ponadto zdaniem sędziów, likwidacja Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego we Włocławku utworzonego w 2004 i przeniesienia orzecznictwa w tym zakresie do innego sądu okręgowego nie znajduje racjonalnego uzasadnienia w kontekście potrzeb lokalnej społeczności szczególnie, że orzecznictwo wskazanego wydziału dotyczy w znacznej części osób najuboższych, pozbawionych pracy, osób starszych, starających się o świadczenia emerytalne, dotkniętych niepełnosprawnością.