W związku z publikacjami prasowymi sugerującymi zaniechanie sądów rejestrowych przy rejestrowaniu spółek, w których miała zasiadać osoba skazana za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" wyjaśnił, że sądy rejestrowe nie mają instrumentów prawnych do weryfikowania czy nie zachodzi negatywna przesłanka z art. 18 kodeksu spółek handlowych, gdyż:

- przepisy nie wymieniają wśród wymogów formalnych wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego dołączenia zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności (sąd nie może zatem takich zaświadczeń żądać, co jest zresztą zgodne z tendencją ustawodawcy do odstąpienia od wymagania składania przez przedsiębiorców zaświadczeń);

- sądy rejestrowe nie mają bieżącego dostępu on-line do Krajowego Rejestru Karnego - Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiadające za działania na poziomie centralnym nie stworzyło sędziom takiej możliwości, jak też system komputerowy nie ostrzega przed wpisaniem do KRS osoby, o której mowa w art. 18 par. 2 k.s.h.

Zdaniem rzecznika prasowy SSP "Iustitia" przedstawienie problemu wpisania osoby skazanej za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu przez sąd rejestrowy do rejestru jako zaniechania sądu jest nieuprawnione, gdyż Ministerstwo Sprawiedliwości nie zapewniło sądom odpowiedniej infrastruktury i nie opracowało zapobiegających takim sytuacjom uregulowań prawnych.