Takie rozwiązanie przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych przygotowany przez parlamentarzystów Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Posłowie proponują, aby „prezes sądu okręgowego, po uzyskaniu zgody sędziego i kolegium sądu okręgowego mógł delegować sędziego sądu rejonowego do pełnienia obowiązków sędziego w innym sądzie równorzędnym na obszarze właściwości tego samego sądu okręgowego na nieprzerwany okres, nie dłuższy jednak niż sześć miesięcy w ciągu roku".

W uzasadnieniu parlamentarzyści PSL zwracają uwagę na trudności z jakimi dzisiaj spotyka się wymiar sprawiedliwości. Chodzi przede wszystkim o nierównomierne obciążenie sędziów pracą orzeczniczą, w zależności od wielkości wpływu spraw do jednostek, w których mają swoje miejsca służbowe. „Przekłada się to na sprawność postępowania oraz wydłuża czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sądu, zwłaszcza w przypadku większych jednostek" – podnoszą posłowie.

Zdaniem autorów projektu nowelizacji, sposobem na rozwiązanie tych trudności jest wzmocnienie roli prezesa sądu okręgowego i zwiększenie jego odpowiedzialności za działalność wszystkich sądów na terenie okręgu. Jak zauważają autorzy, prezes sądu okręgowego dysponuje najlepszą wiedzą o sytuacji kadrowej podległych sądów rejonowych, ponieważ na bieżąco analizuje miesięczne sprawozdania z ich działalności, zapoznaje się ze skargami składanymi przez obywateli, zna sędziów sądów rejonowych i specyfikę pracy poszczególnych jednostek.

Etap legislacyjny: skierowano do I czytania w komisjach