W przyjętym stanowisku chodzi o podręcznik autorstwa Elżbiety Dobrzyckiej i Krzysztofa Makary.

– Zawarte są w nim oszczercze wobec sądów i sędziów sformułowania – argumentuje KRS. Podręcznik na stronie 118 zawiera cytat z jednego z tygodników, opublikowany w marcu 2002 r. Cytat ten, zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa, w sposób jednostronny, nieobiektywny, a miejscami wręcz nieprawdziwy, przedstawia pracę sądów i sędziów w Polsce.

Autorzy, zadając odbiorcy podręcznika pytania i polecenia, potwierdzają, że sami uznają ten cytowany fragment za prawdziwy i obiektywny. Cytat ten przedstawia młodym ludziom uczącym się wiedzy o społe czeństwie całkowicie sfałszowany obraz wymiaru sprawiedliwości.

„Zamiast budować zaufanie do niezawisłych sądów, będących filarem demokratycznego państwa prawa, zaufanie to podważa sformułowanie, że »w środowisku obowiązuje klanowa solidarność, nie eliminuje się sędziów złych lub skorumpowanych, a postępowania dyscyplinarne są z reguły umarzane« – to kłamstwo" – twierdzi KRS.

I argumentuje, że sędziowie od lat mają jawne postępowania dyscyplinarne, w których prawie zawsze w charakterze publiczności biorą udział przedstawiciele mediów. Wyroki są surowe. Znane są nawet przypadki usunięcia z zawodu za opóźnienia w pisaniu uzasadnień.