Taki wniosek płynie z najnowszego raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka „Asystenci sędziów i pracownicy sądów jako ważne ogniwo procesu orzeczniczego w sądach".
Autorzy raportu zauważają, iż istotnym problemem wpływającym na spadek zainteresowania zawodem asystenta sędziego są wynagrodzenia. Ich wysokość reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 11 kwietnia 2012 r., zgodnie z którym zasadnicze pensum ustala się w wysokości od 2.675 zł do 3824 zł.
Ze statystyk udostępnionych przez Sąd Okręgowy w Opolu, wynika, że w 4 z 7 sądów okręgu opolskiego średnie miesięczne wynagrodzenie brutto pracownika administracji sądu było wyższe niż średni zarobki asystenta sędziego.
W opinii autorów raportu, niewłaściwą jest także sytuacja, że zarobki netto asystenta sędziego bywają niższe niż stypendium aplikanta na aplikacji ogólnej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, czyli osoby przygotowującej się dopiero do wykonywania zawodu asystenta.
Raport zwraca uwagę także na duże dysproporcje w wynagrodzeniach asystentów pracujących w sądach tego samego szczebla nawet w jednym okręgu sądowym.