Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad systemem pomiaru czynności wykonywanych przez sędziów, urzędników, asystentów i referendarzy. Liczyć je ma specjalny program, który docelowo zostanie zintegrowany z działającym już dziś systemem rachunkowo-kadrowym. Wszystko po to, by na bieżąco mieć informacje, które sądy radzą sobie z wpływem spraw, a które trzeba wspomóc dodatkowymi etatami. Sędziowie widzą w pomyśle drugie dno: najpierw sprawdzą, ile pracujemy, a potem ustanowią pensum –twierdzą. I choć sami zabiegają o jego określenie, wolą, by konkretne liczby dyskutowano ze środowiskiem.
– Ministerialny pułap może być dla nas nieosiągalny – uważają.
Obciążenie na kliknięcie
– Do uruchomienia systemu potrzebne jest specjalne oprogramowanie – tłumaczy prof. Jacek Gołaczyński, wiceminister sprawiedliwości. Wyjaśnia, że sprawdzi się ono w pełni dopiero wtedy, gdy zostanie zintegrowane z systemem rachunkowo-kadrowym. Wówczas zadziała system pomiaru czynności. Obejmie on nie tylko urzędników, ale i sędziów, asystentów czy referendarzy.
Wojciech Hajduk, wiceminister sprawiedliwości, dodaje, że taki system, ale działający wstecz, jest już gotowy do uruchomienia.
– Będzie pracował na danych statystycznych zebranych kilka miesięcy wcześniej – wyjaśnia. – Obejmie nie tylko wpływ spraw i załatwienia, ale i podział spraw na rodzaje, czas trwania itd. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad mechanizmem obliczania takich danych na bieżąco.